Ika vára

Felújítás alatt Látogatható

Felsőcsernáton (Cernatul de Sus) északi végén, az Ika- és a Csernáton-patak vagy Nagy-patak összefolyása fölött található a Várbérc (Piscul Cetății) nevű hegy, amelyen az Ika vára áll - egy nemrég helyreállított, viszonylag épségben maradt műemlék az egykori Háromszék vármegyéből, ma Kovászna megye, vagy ahogy a helyiek nevezik, a csernátoni Csonka-torony.

Építészeti sajátosságok

A vár egy hosszú, párhuzamos falakkal rendelkező, keskeny végein ívelt erődítmény, amelynek keleti és nyugati oldalán tornyok csatlakoznak a vár falaihoz. A déli torony körüli ásatások és tereprendezések során gazdag régészeti anyagot tártak fel, amely kerámia töredékekből, szegekből, nyílhegyekből, bronztűkből és egy övcsatból áll.

A régi várfal egy részének feltárása azt mutatja, hogy a henger alakú erődítmény tornya később, valószínűleg a 14. században épült. Maga a vár ennél régebbi, valószínűleg a 13. századból származik. Az Ika várat jelentős erődítményként kell számon tartani.

Mai nevét a déli torony felső részének összeomlása után kaphatta, mivel a 18. századtól kezdve Csonka várnak nevezték, míg az Ika vár nevet először Ferentzi János, majd Orbán Balázs tulajdonította neki, a legendás Ika vezérre utalva.

A hely története

A várhoz számtalan népi hiedelem kapcsolódik, egykor úgy hitték, hogy láthatatlan erő védi, és hogy egyetlen elmozdított kő sem maradhat büntetlenül. Az egyik ilyen népmonda szerint a vár lábánál lakó molnár, aki civakodó feleségére haragudva elhatározta, hogy megbontja a vár északi falát, hogy az a malomra omoljon és ledöntse azt, de alighogy a kövekhez ért, a kezei elszáradtak, és egy hirtelen kerekedő zápor elsodorta a malmot a molnár feleségével együtt.

Egy másik történet szerint egy legény egy fogadást követően elkezdte lebontani a vár tetejét, de azonnal villám sújtott le rá. Ezek a néphagyományban és a néphitben fennmaradt történetek és legendák megóvták a várat a végleges rombolástól.

A vár építéséről is keringtek legendák. Az egyik szerint óriások építették. Ezek „olyan nagyok voltak, hogy az egyik a fél lábával beállott a patakba, s adogatta a köveket a másiknak, aki azokat a hegy tetején álló torony falába rakta".

Él egy olyan történet is, hogy a várat Póka király egyik parancsnoka építtette, aki a Bálványos várából menekült, de nem sokáig élt ott, mert egy közeli csatában megölték. 
Neve mindmáig fennmaradt Pókahalma nevében, mely egy helyet jelöl a Kézdivásárhely (Târgu Secuiesc) felé vezető út mellett.

Egy másik legenda szerint egy ideig egy szárnyas óriás költözött a toronyba, majd egy óriáskígyó következett, amely akkora volt, hogy a farkával körülölelte a tornyot, és fejét lehajtva ivott a patakból. Birtokba vette a helyet, és a legenda szerint egy alkalommal egy messziről érkezett vitéz, Ika, ölte meg.



Hangos útmutató

Magyar

3D animáció


Virtuális túra


Ika vára

Cernat, județul Covasna

Felszereltség
Státusz

Felújítás alatt, Látogatható

Sanitare a helyszínen vagy annak közelében

No

Wi-Fi

No

Akadálymentesített hozzáférési lehetőségek

No

Hozzáférés és belépés

Ingyenes belépés. Kérésre megtekinthető a Cernat Commune városháza székhelyén vagy a 0267 367 501 telefonszámon.

Hozzáférés a turisztikai látnivaló hoz

Walking, By car

Parkolás

In proximity

Látogatási időszak


A gondnokok fenntartják a jogot, hogy módosítsák a látogatási feltételeket a látnivalóknál.


Értékelések

Egyéb látnivalók A várak útvonala

Placeholder
Placeholder
Placeholder

Turisztikai látnivalók a környéken

Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
0:00
0:00