Románvásártól mindössze 20 km-re, egy romantikus park szívében egy mesebeli helyet fedezhetünk fel: a Miclăușeni-i Sturdza-kastélyt. A Miclăușeni-i kastély lenyűgöző szereplőkkel teli történelmével és egy olyan korszak hangulatával, amikor az elegancia és a műveltség még inkább a magas társadalmi értékek és gondok közé tartozott, csodálatos alkalmat nyújt arra, hogy látogatásunk során - a képzelet erejével - újra felidézzük a letűnt időket.
Bár a birtok története egészen a XIV. századig nyúlik vissza, a birtok fénykora azzal az időszakkal esik egybe, amikor George Sturdza és Maria Ghica - a nagy politikus, Ion Ghica lánya - itt élt. Ők építtették a jelenlegi gótikus ihletésű kastélyt 1880 és 1904 között egy 1755-ben épült régi kastély helyén.
A Sturdza család jelmondata, „A szépség ott csillog mindenben”, amely latinul olvasható a kastély összes homlokzatán, a világháborúk kitörése előtti években itt uralkodó „Belle Epoque” (Századforduló) hangulatát tükrözi. Az elegáns szalonokon átsétálva elképzelhetjük a kor nagy személyiségeit, akik itt részt vettek a Sturdza-Ghica család által szervezett kulturális esteken: I. Károly román király, Mihail Kogălniceanu, George Enescu, Nicolae Iorga és sokan mások.
Jeles személyiségek
George Sturdzának és Maria Ghicának egy lánya született, Ecaterina. Férje, Șerban Cantacuzino halála után fiatalon megözvegyült, gyermeke nem született, de örökbe fogadta unokatestvérét, Matei Ghica Cantacuzinót, aki a román repülés egyik hősévé nőtte ki magát. Amikor kitört a háború, és el kellett hagynia a kastélyt, hogy Romániába meneküljön, Ecaterina rengeteg igen értékes tárgyat, imakönyveket és liturgikus tárgyakat mentett meg, amelyeket aztán a Miclăușeni-i kolostornak adományozott.
Ennek a bátor asszonynak az ősei történelme iránti elkötelezettsége lehetővé tette, hogy ma is megcsodálhassuk ezeket a tárgyakat. Ecaterina volt az is, aki 1947-ben a Románvásári Püspökségnek adományozta a Miclăușeni-kastélyt, a parkot és az ősei által alapított templomot, ahol apácazárdát hoztak létre. Élete vége felé apácának állt, és felvette a Macrina nővér nevet.
Felbecsülhetetlen kincsek
A Miclăușeni-i Könyvtár mintegy 60.000 kötetből álló magángyűjtemény volt, beleértve az ősnyomtatványokákat és számos első kiadást vagy nagyon ritka kiadást. Létrehozói Dimitrie Sturza és fiai, Costache Sturza-Șcheianu és Alexandru Sturza-Miclăușanu, valamint az utóbbi fia, Dimitrie A. Sturza, a román kultúra jelentős személyisége, a Román Akadémia volt elnöke
A gyűjteményben román könyvek (főként XVIII. és XIX. századi első kiadások, szinte valamennyi román krónika másolata, valamint nyomtatványok és vallási kéziratok a XVI. és XIX. századból) és külföldi könyvek (számos európai irodalmi mű első kiadása, ókori és középkori filozófiai írások, történelmi vagy etikai és vallási tartalmú művek, valamint folyóiratgyűjtemények) egyaránt szerepeltek. Mindezek a kötetek természetesen felbecsülhetetlen értéket képviseltek, mind anyagi, de különösen kulturális szempontból: az öt legkorábbi ismert román nyelvű fordítás közül három (a XV. század végéről és a XVI. századból) Miclăuşeni-ből vagy Șcheiából származik: a Psaltirea Șcheiană (kb. 1500-1559), a Psaltirea Voronețeană (kb. 1500-1559) és a Codex Sturdzanus (1580-1619).
Sajnos csak néhány ezer könyvet sikerült visszaszerezni a gyűjteményből, ezek ma a Románvásári Püspökségen, valamint a iaşi-i Egyetemi Könyvtárban vannak, néhány iratot pedig az Állami Levéltár őriz. Sok rendkívül értékes kötet nyomtalanul eltűnt 1944-1945 között, amikor Ecaterina Sturdza Cantacuzino Románvásárra menekült. A könyveket, amelyeket Ecaterinának sikerült megmentenie, később a Securitate elkobozta és barbár módon megsemmisítette.
Egyedülálló élmények
Napjainkban a kastély számos közösségi rendezvénynek ad otthont, amelyek felidézik a régmúlt hangulatát. A látogatók mindent megtudhatnak a Miclăușeni-i birtok történetéről szakképzett idegenvezetőktől, megszállhatnak a Casa Macrinában - a kastély közelében található történelmi épületben -, vacsorázhatnak a kastély éttermében, és emléktárgyakkal vagy a helyi termelőktől vásárolt ételkülönlegességekkel térhetnek haza.
2024-től a kastélyban átfogó restaurálási folyamat zajlik, amely legalább 24 hónapot vesz igénybe.