Nagyváradi vár – Az Aranyos-bástya és a keleti kötőgát, V. szakasz

Ideiglenesen zárva


A Nagyváradi vár egyike Románia kevés bástyás erődítményének. A vár Nagyvárad jelképe volt és a kulturális események kiemelt helyszíneként máig is az maradt.

1619-ben Bethlen Gábor erdélyi fejedelem egy egyedülálló palotát kezdett építeni az erődítményen belül, amelynek falai párhuzamosak voltak a külső falakkal, és mind az öt sarkán egy-egy torony állt. A vár sarkain épült bástyák nevei: Csonka-bástya, Bethlen-bástya, Királyfia-bástya, Veres-bástya, és Aranyos-bástya.

Az erődöt körülvevő várárok a vár évszázadokon átívelő fontos védelmi szerepére emlékeztet. Ezt a 4 méter mély és 50 méter széles árkot a Pece-patakból származó termálvízzel és a Sebes-Körös hideg vizével töltötték fel, így megakadályozva a víz befagyását és megkönnyítve az erőd védelmét télen.

Az elmúlt évtizedekben az Aranyos-bástya a vár többi részével együtt restaurálási folyamaton esett át, hogy visszanyerje régi szépségét, és megőrizze azt, Nagyvárad történelmi örökségének fontos részeként.

Az Aranyos-bástyához vezető kurtina (kötőgát) 1580-1581 között, Báthory Kristóf uralkodásának utolsó éveiben épült. Ezt a masszív falat belülről kazamaták szegélyezik. Alapja és párkányzata masszív kőtömbökből készült, míg az építmény domináns megjelenését a tégla adja. 

"Aranyos" nevét az eredeti tetőzetéről kapta, amelyet aranyozott borítással vontak be. Ez a jellegzetesség különleges megjelenést kölcsönzött a bástyának, és kiemelkedővé tette azt.

Az Aranyos-bástya a vár védelmi rendszerének részeként arra szolgált, hogy megvédje az erődöt a támadásoktól. Vastag falainak és robusztus szerkezetének köszönhetően a vár a város védelmének fontos stratégiai pontjává vált.

Rövid történelmi áttekintés

Történelme során a vár számos ostromon és újjáépítésen esett át. 1660-ban elfoglalták a törökök, és 1692-ig oszmán fennhatóság alatt maradt, amikor a Habsburgok visszafoglalták.

Az Aranyos-bástya a nagyváradi erődítményrendszer része, amelyet a XVI. században olasz reneszánsz stílusban építettek újjá. Az erődítmény ötszög alakú, sarkain bástyák állnak.

A Szent László-legenda ábrázolása

A régészeti kutatások megállapították, hogy az első városközpont a jelenlegi vár alatt helyezkedett el. Az első, XI. század végén emelt épület a Sebes-Körös és a Pece-patak ágai közötti szigeten állt, egy mocsaras, erdős területen. 

Ezen a Szarvaskert néven ismert területen gyakran vadászott Szent László magyar király. Úgy tartják, hogy miközben itt megpihent, angyalok szólították fel, hogy emeltessen itt egy épületet, így jött létre a Nagyboldogasszony tiszteletére szentelt, Várad néven ismert templom.

Egyedülálló élmények

Az Aranyos-bástya a Nagyváradi vár építészeti pompáját és történelmi jelentőségét jelképezi, és a város gazdag kulturális örökségét felfedezni kívánók számára fontos látnivaló.

A vár 2015-ben nyitotta meg újra kapuit, az épületek, az udvar és a híd átfogó helyreállítása után. A felújítási munkálatok tovább folytatódnak, és kiterjednek a belső udvarra, a keleti kurtinára és a falakra is.

Múzeumok, kézműves műhelyek, középkori bemutatók, rendezvények és éttermek nyújtanak bepillantást a régmúlt idők világába.

Ma a nagyváradi vár a város kulturális eseményeinek központjaként szolgál: középkori fesztiválokat, filmesteket és egyéb rendezvényeket tartanak a Várkertben.


Hangos útmutató

Magyar
Nagyváradi vár – Az Aranyos-bástya és a keleti kötőgát, V. szakasz

Cetatea Oradea, Oradea 410100, Romania

Felszereltség
Státusz

Ideiglenesen zárva

Hozzáférés a turisztikai látnivaló hoz

Bicycle, Railroad, Walking, By car

Parkolás

In proximity

Akadálymentesített hozzáférési lehetőségek

Yes

Hozzáférés és belépés

Ingyenes belépés. 

Fizetési módok

Card, Cash

Wi-Fi

Yes

Sanitare a helyszínen vagy annak közelében

Yes

Turistavezető

 Román, Magyar, Német 


A gondnokok fenntartják a jogot, hogy módosítsák a látogatási feltételeket a látnivalóknál.

Nyitvatartás

hétfő

08:00-22:00

kedd

08:00-22:00

szerda

08:00-22:00

csütörtök

08:00-22:00

péntek

08:00-22:00

szombat

08:00-22:00

vasárnap

08:00-22:00


Értékelések

Egyéb látnivalók Szent László útvonala Romániában

Placeholder
Placeholder
Placeholder

Turisztikai látnivalók a környéken

Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
0:00
0:00