Biharvár (Cetatea Biharia) az ország egyik legjobb állapotban fennmaradt kora középkori erődítménye. A földsáncokból épült erődítmény méreteiben is lenyűgöző. Az északi és a déli oldal 115 méter hosszúságúak, a keleti és a nyugati oldal pedig 150 méter hosszú.
Az ifju László 14 évet töltött itt életéből, apja, I. Béla király hercegi udvarában. Édesanyja, Richeza hercegnő, I. Miesko lengyel király lánya, az erőd püspökségének papjaival együtt gondoskodott neveléséről és ápolta vallásos lelkületét.
Később ugyancsak innen szervezte és indította László herceg a leghősiesebb hadjáratait a kunok és a besenyők ellen.
Szánj időt e helyek megismerésére, és gondolj arra, hogy egy olyan helyen tartózkodsz, amely bizonyítottan már 3000 évvel ezelőtt is lakott volt.
A hely története
A Gesta Hungarorum névtelen krónikása említi, hogy a kora középkorban Ménmarót herceg uralta ezt a területet, amelynek közigazgatási központja a mai Bihar megyében (Judetul Bihor) található Bihar (Biharia) volt, valamint további fontos erődítmények épültek Szatmáron (Satu Mare) (castrum Zotmar) és Zilahon (Zalău) (Zyloc).
A Nagyváradi (Oradea) Római Katolikus Egyházmegye Püspöki Palotájában megnyílt A Szent László munkássága és tisztelete című kiállításon látható tájékoztató anyagból megtudhatjuk, hogy „a bihari hercegség a XI. században már a Magyar Királyság középkori területének csaknem egyharmadát tette ki. Ezt a tartományt nagyrészt török eredetű népek, félelmetes lovas harcosok és határőrök lakták. Bihar (Biharia) gyakorlótérként szolgált az ország trónörökösei számára, hogy megtanulják a kormányzással járó feladatokat. Szent László király kétségtelenül a legfontosabb történelmi személyiség, akit ebben az „uralkodói iskolában" képeztek ki, ami megmagyarázza az e vidékekhez való különleges kötődését, valamint Bihar (Biharia) szerepét a középkor óta a szent kultuszának kialakításában."
Egyedülálló élmények
Bihar község (Biharia) Nagyvárad (Oradea) közelében található, a város ismert turisztikai látványosságairól. Nagyvárad (Oradea) történelme szorosan kapcsolódik Szent László életéhez, a közelmúltban egy őt ábrázoló monumentális szobrot állítottak tiszteletére. Szintén Nagyváradon (Oradea) látványosságai közé tartozik a barokk stílusban épült római katolikus püspöki palota, amely Szent László állandó kiállításnak ad otthont.
A Bihartól (Biharia) nem messze található Félixfürdőn (Băile Felix) gyógyvizében is kipihenheted magad, és élvezheted a helyi konyha különlegességeit, hiszen a bihari vidék híres a finom és jó minőségű ételekről.
Felszereltség
Hozzáférés és belépés
Ingyenes belépés
Parkolás
Own
Sanitare a helyszínen vagy annak közelében
Yes
Hozzáférés a turisztikai látnivaló hoz
Bicycle, Railroad, Walking, By car
Akadálymentesített hozzáférési lehetőségek
No
Étterem vagy kávézó a helyszínen
No
Wi-Fi
No
Státusz
Látogatható
A gondnokok fenntartják a jogot, hogy módosítsák a látogatási feltételeket a látnivalóknál.
Értékelések