Római Castrum Mikháza

Felújítás alatt Látogatható
Miután meghódították a Kárpátokon belüli Dáciát és megbékítették a régiót, nagyon fontos volt, hogy a kelet-erdélyi Barbaricumot (a Sóvidéket, a Csíki-medencét és a Gyergyói-medencét) a tartomány belsejével összekötő, a Nyárád völgye mentén vezető utat a római hadsereg és hatóságok megfelelően védjék és őrizzék.

A II. század elején a Keleti- Kárpátok mentén a Dácia tartomány keleti határának és különösen a Nyárád-völgyi út védelmére épített erődítmények között volt a mikházi római katonai központ. Az erődöt Tündérvár vagy Tündérpalotaként is ismerik a helyi hagyományban.
A régészeti adatok szerint a Mikházán állomásozó csapat a Cohors I (első) Augusta Ituraeorum volt, egy íjászokból álló kiegészítő egység, amelyet eredetileg a hettiták közül toboroztak, a mai Libanon és Szíria területén élő népességből. 
Mikháza régészeti lelőhelye a jelenleg legintenzívebben kutatott római kori lelőhely Maros megyében, és a régészeti szakirodalomban is a legismertebb. A máig fennmaradt legjelentősebb műemlékek a kőből épült castrum, a fürdők és a római úthálózat.

Rövid történelmi áttekintés

Időrendi sorrendben az első, fából épült castrumot a II. század elején, valószínűleg Traianus császár uralkodása idején vagy Hadrianus uralkodásának kezdetén építették. Méreteit nem sikerült megállapítani.

A castrum második, kőből épült kerítéssel ellátott szakasza a II. század közepére, valószínűleg Antoninus Pius császár uralkodásának idejére tehető. A kőből épült erődítmény átlagosan 162 m hosszú és 140 m széles, és kissé aszimmetrikus.
A castrum a III. század második felében elnéptelenedett.

Építészeti jellemzők

A Mikházán 2008-ban végzett geomágneses mérések során a castrum mindkét oldalán két kaput, trapéz alakú saroktornyok maradványait és köztes udvari tornyokat sikerült beazonosítani. 

A Principia, a parancsnoki épület jellegzetes alaprajzú volt, belső udvarral, bazilikával és öt kisebb teremmel a hátsó részen. 
Egy nagy, belső udvarral rendelkező épületet a praetoriumként (parancsnoki épület) azonosítottak. 
Más épületek, egy raktár (horreum), kunyhók és istállók is láthatóak voltak.

Egyedülálló élmények

A Mikházi Régészeti park lehetőséget kínál arra, hogy minőségi időt tölthess a római kori lelőhely meglátogatásával, a Time Box kiállítási pavilonok vagy a Tájoló kilátó megtekintésével. 

Ha szeretnél többet megtudni az ókori rómaiak, polgárok és katonák mindennapi életéről, vegyél részt a Mikházán évente megrendezésre kerülő 7R (Római) Fesztiválon. Ennek keretén belül részt vehetsz felvonulásokon, katonai bemutatókon, kiállításokon és műhelymunkákon, valamint a régészeti ásatásokon szervezett tárlatvezetéseken.


Hangos útmutató

Magyar

3D animáció


Virtuális túra


Római Castrum Mikháza

Călugăreni, județul Mureș

Felszereltség
Wi-Fi

yes

Akadálymentesített hozzáférési lehetőségek

no

Sanitare a helyszínen vagy annak közelében

yes

Turistavezető

román, angol, magyar

Látogatási időszak

time box pavilonok: április 1-től november 30-ig | kültéren, az év minden napján: kedd – péntek között 9:00 – 18:00 óra között | szombat – vasárnap 9:00 – 16:00 óra között

Hozzáférés és belépés

jegy alapú belépés

Státusz

felújítás alatt, látogatható

Hozzáférés a turisztikai látnivaló hoz

bicycle, railroad, walking, by car

Jegyek

time box pavilonok: felnőtt: 5 lei/fő | diákok: 1 lej/fő | nyugdíjasok: 2 lei/fő | fogyatékkal élő személyek: ingyenes | kültéren: ingyenes

Fizetési módok

cash


Értékelések

Egyéb látnivalók A római castrumok útvonala

Placeholder
Placeholder
Placeholder
0:00
0:00