Mikó-kastély

Felújítás alatt

Amint belépsz ifjabb gróf MIKÓ Miklós birtokára, hagyd, hogy az ősi fákkal szegélyezett sétány elvezessen a fenséges kastélyig. Az épület előtt állva, a többi kíváncsi utazóhoz hasonlóan nem tehetünk mást, mint hogy rácsodálkozunk: Vajon a Mikó-kastély egy erdélyi mása a párizsi Élysée-palotának? A hozzáértők nyilvánvaló hasonlóságokat említenek az épület homlokzatában és alaprajzában, de még határozott válasz nélkül is meg fogunk győződni az oltszemi (Olteni) impozáns épület egyedülállóságáról.

A Mikó-kastély Kovászna megye kulturális örökségében kiemelt jelentőségű történelmi műemlék, ezért a mintegy 10 hektáros birtokot és a kastélyt nemrég megvásárolta Kovászna megye és Bodok (Bodoc) község.

A falak története

Lépj be bátran, és fedezd fel a falak meglepő történetét. A kastély hírnevét ezeknek a Közép-Európában egyedülálló értékű falfestményeknek köszönheti, amelyek a hagyomány szerint a „mindenhez értő" erdélyi mesternek, BODOR Péternek tulajdoníthatók.

A freskók a kastély öt szobáján keresztül vezetnek végig, és különböző témákat idéznek fel: vadászjeleneteket és a napóleoni háborúk zord ábrázolásait, idilli tájképeket és európai városképeket. Sőt, a gróf hálószobájában megcsodálhatjuk BONAPARTE Napóleon életének egyik kulcsjelenetét, Horace VERNET francia festő művének másolatát: „Adieux de Fontainebleau”.


Lovas múlt és jövő

Ami a hely történetét illeti - talán nem is gondolnánk -, a két világháború közötti időszakban új korszak vette kezdetét, amikor a kastélyt és a hozzá tartozó birtokot egy brassói szász kereskedő, Emil SCHMUTZLER vásárolta meg. Mivel az épületet a vadászkastélyokra jellemző stílusjegyekkel kívánta ellátni, a "Vadásztermet" drámai fekete festésű, masszív, faragott fabútorokkal rendezte be, amely a vadászatok alkalmával érkező vendégek fogadóhelyiségeként szolgált.

Az új tulajdonos szenvedélye volt továbbá a telivér lovak tenyésztése. A homlokzaton felfedezhetjük a vasból készült címert is, amelyet akkoriban az állatok megjelölésére használtak.

E szenvedély köré egy igazi mesebeli történet szövődött egy innen származó lófajta indulásáról és hazatéréséről. A tenyészmén, egyike a vérvonal utolsó egyedeinek, hosszú idő után került Oltszemre a Szilvásváradi Állami Ménesgazdaságból.

Ma a hely múltjára emlékezve évente megrendezik a Háromszéki Lovas Napokat és a Nemzetközi Fogathajtó Versenyt. Pontosan a lótenyésztés hagyományaira való tekintettel a Mikó-kastélyban a továbbiakban Székelyföldi Lovas Múzeumot hoznak létre. Így szellemisége tovább él majd az idők során, és újra átélhetjük majd a hely fénykorát.

Filmbe illő környezet

2023 áprilisában a Mikó-kastély lett a helyszíne az Edoardo Winspeare által rendezett Didi című olasz filmnek, amely egy 70 éves, erdélyi arisztokrata családban született hölgy történetét meséli el, aki kénytelen visszatérni szülőföldjére, és végül összebarátkozik az őt gondozó ápolónővel. A jeleneteket a kastély főtermében és a másodlagos helyiségekben is forgatták, és a film készítői egy sor különleges díszletet is kialakítottak, amelyek illeszkedtek a kastély belső arculatához.


Hangos útmutató

Magyar - I
Magyar - II

3D animáció


Virtuális túra


Mikó-kastély

Olteni, județul Covasna

Felszereltség
Akadálymentesített hozzáférési lehetőségek

no

Parkolás

own

Wi-Fi

no

Sanitare a helyszínen vagy annak közelében

yes

Hozzáférés a turisztikai látnivaló hoz

bicycle, railroad, walking, by car

Státusz

felújítás alatt


Értékelések

Egyéb látnivalók Az erdélyi kúriák útvonala

Placeholder
Placeholder
Placeholder
0:00
0:00