Martinuzzi-kastély

Ideiglenesen zárva

A több száz éves történelem tanúja, a Martinuzzi-kastély romjai számtalan történetet és legendát rejtenek falai között, amelyek felkeltik az érdeklődést, és arra késztetik az embert, hogy még többet megtudjon történetükről. Megtalálhatod őket Fehér megyében, egy szelíd és lankás vidéken, Alvinc külterületén, Szászsebes és Gyulafehérvár városoktól mindössze néhány kilométerre. 

A kastélyt, amelynek romjait ma látjuk, egy domonkos kolostor helyén építtette Martinuzzi György, jelentős politikai személyiség, aki akkoriban Erdély helytartója, váradi püspök, majd esztergomi érsek és bíboros volt. Az épület az erdélyi reneszánsz egyik legjellegzetesebb épülete volt, építésében a kor leghíresebb és legképzettebb építőmesterei vettek részt. Martinuzzi Györgyöt meggyilkolták, és a halálát követő évtizedekben a várnak számos magas rangú tulajdonosa volt: bíborosok, hercegek, érsekek. A kommunizmus idején a kastélyt államosították, és raktározásra, valamint különböző egyéb nem megfelelő célra használták, amelynek során helyrehozhatatlan károkat szenvedett. Napjainkban ismét az Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség tulajdonában van.  

A kastély történetének részleteiből számos legenda és történet alakult ki, és sok közülük a kastély tulajdonosainak vagy lakóinak tragikus sorsához kapcsolódik. A valóság az, hogy ezeknek a helyeknek a történelme lenyűgöző, és érdemes ide ellátogatni, és figyelmesen végigjárni, amiből megtudhatjuk nemcsak azt, hogy kik vagyunk, hanem azt is, hogy kik voltunk valaha.

Rövid történelmi áttekintés

Alvinc falut 1248 óta szászok lakják. Az itteni közösség fokozatosan növekedett és gyarapodott, és figyelemre méltó gazdagságra tett szert. Ez a jólét lehetővé tette a szászok számára, hogy a magyar királyoktól, akik akkoriban Erdélyt uralták, olyan kiváltságokat kérjenek és kapjanak, amelyek abban az időben egyedülállóak voltak. Ezek közé tartozott a jog, hogy kolostort építsenek, amelyet domonkos szerzetesek szolgálhattak. A szerzetesek rendkívül szerény életet éltek, és aktívan részt vettek az evangélium terjesztésében a római katolikus egyházon belül.

A kolostor építése 1300 után kezdődött, és a lakosság adományaiból, valamint egy gazdag asszony, Erzsébet, Herbord gróf özvegyének jelentős adományából finanszírozták. Az 1438 és 1442 közötti török betörések után, amelyek súlyosan megrongálták a kolostort, a szászok kisebbségbe kerültek a területen, és sorra áttértek a protestantizmusra. A XVI. század közepén Erdélyben megkezdődött a katolikus kolostorok felszámolása, és a szerzetesek kénytelenek voltak elhagyni a fejedelemséget. 

A bíboros halála és a halászok legendája

Martinuzzi György bíboros kiváló diplomata volt, és helytartói ideje alatt Erdély legjelentősebb uralkodója volt. Egy legenda szerint 1543-ban néhány halász véletlenül rálelt Decebal dák kincsének egy részére. A halászok több mint 40.000 aranypénzt találtak, amint Sztrigyben, a Maros mellékfolyójában halásztak. Martinuzzi állítólag meghiúsította a halászok azon szándékát, hogy a kincset Moldovába csempésszék, és elkobozta tőlük a kincset. A legenda szerint azonban a kincsen átok ült, amely átszállt a bíborosra, és a meggyilkolásához vezetett, ahogyan ő is megölette a szegény halászokat. Valószínűbb azonban, hogy Martinuzzi bíboros politikai befolyása felkeltette kortársai irigységét, akik I. Ferdinánd Habsburg király előtt árulással vádolták meg, majd bérgyilkosokkal megölették, épp ebben a kastélyban.

Egyedülálló élmények

A környékre tett kirándulás során mindenképpen érdemes felkeresni egy másik kastélyt is, amely a Martinuzzi-kastély romjaival szemben található: az Inczédy-kastélyt - a híres író és politikus, Kemény Zsigmond szülőházát, amely ötvözi a modern technológiát a tipikus XIX. századi erdélyi építészettel. A kastély barokk belső terével a Monarchiára jellemző pompát és eleganciát sugározza, és napjainkban tökéletes helyszínt biztosít rangos rendezvények számára. Az idelátogatók a kastélytól mindössze 2 km-re találják az egykori ferences kolostort és templomot is, amelyet 1729 és 1735 között építettek a településre érkezett bolgár szerzetesek.


Hangos útmutató

Magyar

3D animáció


Virtuális túra


Martinuzzi-kastély

Strada Mihai Eminescu, Vințu de Jos 517875, Romania

Felszereltség
Akadálymentesített hozzáférési lehetőségek

No

Sanitare a helyszínen vagy annak közelében

No

Wi-Fi

No

Hozzáférés a turisztikai látnivaló hoz

By car

Státusz

Ideiglenesen zárva

Parkolás

In proximity


A gondnokok fenntartják a jogot, hogy módosítsák a látogatási feltételeket a látnivalóknál.


Értékelések

Egyéb látnivalók A kastélyok útvonala

Placeholder
Placeholder
Placeholder

Turisztikai látnivalók a környéken

Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
0:00
0:00