Sajómagyarós (Șieu-Magheruș) településen, a Beszterce (Bistrița) térségében egy különleges kastélyt fedezhetsz fel, amelyet egy változatos arborétum (dendrológiai park) véd, lenyűgözően gazdag fa- és virágfajta állománnyal: az árokaljai (Arcalia) Bethlen-kastély. Az eredetileg a 17-18. században épült nemesi rezidenciát, 1880 körül gróf Bethlen Béla mór és bizánci építészeti elemeket felhasználva, romantikus kastéllyá alakíttatta át.
A kastély a Bethlen nemesek tulajdona volt, egy olyan családé, amely jelentős befolyással bírt Erdély történelmében, valamint a térség politikai és társadalmi életében. Bethlen János, Bethlen Béla és Bethlen Balázs voltak azok a családtagok, akik jelentősen hozzájárultak az egész birtok építéséhez és fejlesztéséhez, különös figyelmet fordítva a környező parkra és kertekre, melyek ma is láthatóak.
Mint sok hasonló műemléket, 1949-ben a birtokot is államosították, és sorban falusi boltként, munkagépek állomáshelyeként, majd úttörőközpontként funkcionált. 1963-ban a Babeș-Bolyai Tudományegyetem vette át, és három évtizeden át itt működött a Biológia és a Geológia Kutatóintézetét. Az árokaljai (Arcalia) komplexumot a közelmúltban felújították, és oktatási, kutatási, gyakorló- és konferenciaközpontként működik, miáltal új és tartalmas életre kelt.
Az egész terület rengeteg egyedülálló élményt kínál, a történelem, a természet, a kultúra és a hagyományok ötvözésével - egy felejthetetlen utazást Erdély szívébe.
Az árokaljai (Arcalia) dendrológiai park
Az árokaljai (Arcalia) park két szakaszban épült, és a 19. században vált híressé Erdélyben, mivel a régió egyik legkorábbi parkosított területe volt. Az első, századfordulós szakasz gróf Bethlen János és Wesselényi Zsuzsanna bárónő nevéhez fűződik, akik valóságos angolkertet varázsoltak belőle.
Később, a század közepén gróf Bethlen Béla újratervezte abba a formába, amelyben ma is látható. A parkot részleteiben úgy alakították ki, hogy a pihenés és a kikapcsolódás helyszíne legyen, de a látogatók számára is pompás kilátást nyújtson a kastélyra. A park 16 hektáron terül el, és több mint 150 féle, őshonos és egzotikus díszfa- és cserjefajból áll.
Egyedülálló élmények
Hosszabbítsd meg a térségben való tartózkodásodat, hiszen a vidéki báj és a tájak egyedisége mellett számos lenyűgöző helyet találsz és emlékezetes élménnyel gazdagodhatsz. Sajómagyarós (Șieu-Magheruș) fatemploma egyedülálló építészeti gyöngyszem, amely az UNESCO világörökség részét képezi. A 18. században épült templom őrzi a környék fatemplomaira jellemző eredetiséget és szépséget.
Tégy egy sétát Beszterce (Bistrița) óvárosában, mely szűk sétálóutcákkal, lenyűgöző építészettel és bohém hangulatával várja a látogatókat. A Főtér és a Bognár torony a város nevezetességei, amelyek gyönyörű panoráma kilátást nyújtanak, és bepillantást engednek a város gazdag történelmébe. A természetkedvelők számára a Radnai-havasok (Munții Rodnei) kiváló lehetőséget kínál a túrázásra és kirándulásra a látványos hegyvidéki tájak között.
3D animáció
Virtuális túra
Kapcsolat
Felszereltség
Akadálymentesített hozzáférési lehetőségek
No
Hozzáférés a turisztikai látnivaló hoz
Bicycle, Railroad, Walking, By car
Sanitare a helyszínen vagy annak közelében
Yes
Wi-Fi
No
Parkolás
In proximity
Státusz
Látogatható
A gondnokok fenntartják a jogot, hogy módosítsák a látogatási feltételeket a látnivalóknál.
Nyitvatartás
hétfő
09:00-19:00
kedd
09:00-19:00
szerda
09:00-19:00
csütörtök
09:00-19:00
péntek
09:00-19:00
szombat
09:00-19:00
vasárnap
09:00-19:00
Értékelések