Sokáig rejtély volt, hogy mikor épülhetett a Kovászna megyei Kökös (Chichiș) unitárius temploma. Csak miután 1954-ben tűzvész pusztított benne, kerültek elő a víztől lemállott vakolat alól falfestmények, amelyek felfedték történetét, az eseményeket, amelyeken keresztülment, és azt, hogy milyen régi is valójában. A 13. század végén épült, és azóta annyi pusztuláson és újjáépítésen esett át, hogy ez a gyönyörű fehér templom főnixmadárnak tűnhet, amely minden alkalommal a saját romjaiból születik újjá.
Csodaszámba megy, hogy a templom falain egy Szent László-legenda jeleneteit bemutató freskó maradt fenn. A Vár és a Kivonulás jelenetein Szent Lászlót katonái társaságában láthatjuk.
Ideérve, a templomba dél felől léphettek be. Meg fog lepni az ajtó, amely egy középkori ablakra hasonlít. A hagyomány szerint ez a szokatlan zárral ellátott ajtókeret egy török fogságból hazatérő katona alkotása lehet, de Havasalföld sajátos építészete is ihlethette.
Sem az idő, sem a megpróbáltatások nem tették tönkre a közösség szellemét, és ma itt egy pompás templomra és vendégszerető emberekre lelhetsz.
Kökös (Chichiș) ott jött létre, ahol a Feketügy az Oltba torkollik. A helység első unitárius temploma, amely az idők folyamán többszöri átépítésen ment át, eredetileg római katolikus templomnak volt felszentelve.
1568-ban, a tordai rendeletet követően Erdély nagy része protestánssá vált. A kökösi lakosok lelkipásztorukkal együtt csatlakoztak Dávid Ferenc új reformelképzeléseihez. Így a régi, keskeny templomot megnagyobbították, a szentélyt lebontották és kelet felé, az eredeti hajó szélességével párhuzamosan meghosszabbították. A szentély egy részét beépítették, amelyből ma is látható a sekrestye, és a kereszt alatti három kis vakablak. A szájhagyomány szerint a templomot a prázsmári (Prejmer) szászok építették.
Az épület legértékesebb díszítőművészeti alkotása a Szent László legendájának egy jelenetét ábrázoló freskó.
A falfestményt a református egyházközség egyik feljegyzésében 1884-ben, a felújításkor említették, majd az 1954-es nagy tűzvész után került napvilágra. A XVI. és XVIII. századokban, akárcsak az ország más részein, a székelyföldi protestáns templomokban is lemeszelték vagy levakolták a középkori falfestményeket. A freskótöredékek alapján a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy kétségtelenül két, a Szent László legenda-ciklusból származó jelenettel van dolgunk, éspedig a Vár és a Kivonulás jeleneteivel.
Barangolásodat a kökösi Natura Parkban (Natura Parc Chichiș) folytathatod tovább, ez az ország legnagyobb, mini állatkerttel is rendelkező élményparkja, és megebédelhetsz a környék egyik vendéglőjében, ahol ízletes hagyományos ételeket szolgálnak fel hatalmas adagokban, és a végén igazán elmondhatod, hogy egy remek kirándulásban volt részed!
Felszereltség
Akadálymentesített hozzáférési lehetőségek
No
Wi-Fi
No
Kontakt
Sanitare a helyszínen vagy annak közelében
Yes
Státusz
Látogatható
Hozzáférés és belépés
A templom kérésre nyit, előzetes telefonos bejelentkezéssel.
Parkolás
In proximity
Étterem vagy kávézó a helyszínen
Yes
Hozzáférés a turisztikai látnivaló hoz
Bicycle, Railroad, Walking, By car
A gondnokok fenntartják a jogot, hogy módosítsák a látogatási feltételeket a látnivalóknál.
Nyitvatartás
hétfő
09:00-17:00
kedd
09:00-17:00
szerda
09:00-17:00
csütörtök
09:00-17:00
péntek
09:00-17:00
szombat
09:00-17:00
vasárnap
09:00-17:00
Értékelések