A zöldellő táj közepette már messziről felhívja magára a figyelmet egy fehér sziluett és egy, a kék égbe magasodó torony. Ez a Hargita megyei Csíkszentmihály római katolikus temploma. A települést először 1332-1334-ben említik az oklevelek Sancto Michaele néven.
Az 1490-ben épült templom valószínűleg a régi templom alapjaira épült, amelyet a török-tatár támadások után többször átépítettek. De, mint igazi szellemi erődítmény, a mai napig kiállta az idő próbáját. A kiválóan felújított templom román, gótikus és barokk építészeti stílusjegyeket is tartalmaz, egyedülálló élményt nyújtva látogatóinak. A templom jelenlegi kórustermében feltárt freskók, amelyek a Szent László-legenda jeleneteit ábrázolják, valamint más falfestménytöredékek segítenek abban, hogy jobban megértsük a székelység történetét.
A restaurálási munkálatok során véletlenül került elő az 1700-as évekből származó oltárfestmény, amely ma is látható.
Csíkszentmihályon született az egyik legrégebbi, 1639-ből származó falutörvény is, amely jól tükrözi a közösség részvételét a közös döntéshozatalban. Egy itteni kirándulás valódi leckét adhat történelemből, de magáról az életről is.
Építészeti jellemzők
A templom körül erődítményszerű védőfal húzódik, tetején négyemeletes toronnyal és boltíves ablakokkal. A bejárat kívülről egy impozáns, a XVI. század végére jellemző reneszánsz stílusú kőajtón keresztül nyílik.
A templom szentélye késő gótikus stílusú, boltozatos, sarkain támpillérekkel alátámasztva. A belső nyugati bejárat a hajóhoz kapcsolódik, és egy valószínűleg a XIII-XIV. századból származó ajtóval rendelkezik, amely talán az épület legrégebbi része.
2021-ben a templomot felújították, és ma már csak kívülről tekinthető meg, a belépés csak a szertartások idején engedélyezett. A megfelelő időben ideérkező látogatók belülről is megcsodálhatják a templom elegáns szépségét.
A Szent László-legenda ábrázolása
A Szent László legendáját ábrázoló freskó 1420 körül készült, de ma már csak néhány töredéke látható.
Az eredeti kép azt a pillanatot örökítette meg, amikor a legenda szerint a nagyváradi püspök megáldotta a csatába készülő királyt. Az alsó regiszterben lévő töredéken ugyanis Szent László alakja, felsőteste és arca, valamint a Lefejezés-jelenetben szereplő lány arca látható.
Felbecsülhetetlen kincsek
A szentélyben előkerült két medalion 1934-ből, amelyek egyike az Angyali üdvözlet, a másik pedig az Utolsó vacsora jelenetét ábrázolja.
A templom külső falain ma is látható egy freskó, amely Szent Erzsébetet ábrázolja, amint meggyógyít egy beteg gyermeket, valamint egy, a csecsemő Jézust szoptató Szűz Máriát ábrázoló ritka festmény.
Érdekes adat kíséri az oltár központi festményét, amely Szent Mihály arkangyalt ábrázolja. A festmény az 1700-as években készült, de nagyon sokáig eltakarta azt egy újabb, ugyanezen szentet ábrázoló, de a korabeli kánonoknak jobban megfelelő festmény. Állítólag az épület közelmúltbeli felújítása során, miközben a munkások dolgoztak, az oltár előtti állványzat leomlott, és az oltárkép vásznát leszakítva felfedte az eredeti festményt. A közösség gondoskodásának köszönhetően helyreállították, és ma mi is megcsodálhatjuk.
Egyedülálló élmények
Ne siess el Csíkszentmihályról, mert sok mindent tartogat még számodra. Itt található a Biális-kúria, egy XIX. század elején épült malom és egy 1889-ből származó faház is.
Felfedezheted még itt a Karakó völgyhidat is, amelyet a Csíkszereda – Gyímes közötti vasútvonal legfontosabb építményének tartanak. Ezt a vonalat 1897. október 18-án nyitották meg, és ez köti össze Moldvát és Erdélyt.
Felszereltség
Parkolás
In proximity
Wi-Fi
Yes
Akadálymentesített hozzáférési lehetőségek
No
Fizetési módok
Cash
Hozzáférés és belépés
Ingyenes belépés.
Státusz
Látogatható
Hozzáférés a turisztikai látnivaló hoz
Bicycle, Railroad, Walking, By car
Turistavezető
Román, Magyar
Látogatási időszak
Telefonos foglalás alapján, a liturgikus program betartásával.
Sanitare a helyszínen vagy annak közelében
No
A gondnokok fenntartják a jogot, hogy módosítsák a látogatási feltételeket a látnivalóknál.
Értékelések