A szacsvai (Saciova) református templom
Ha Szent László legendájának nyomában jársz, akkor mindenképpen érdemes ellátogatnod a Kovászna megyei Szacsván (Saciova) található református templomba. Az álomszép környezetben fekvő templom, amelynek építése a XVII-XVIII. századra nyúlik vissza, nemrég felfedezett freskótöredékeket és egy 1761-ben festett értékes kazettás mennyezetet rejteget.
Az itt felfedezett falfestmények tökéletesen illeszkednek a középkori magyar falfestészet témáihoz, nevezetesen a Szent László legendából, a kun vitéz üldözésének jelenetét, illetve Szent Erzsébet gyógyulásának jelenetét ábrázolják.
Bár a templom jelenleg restaurálás alatt áll, amelynek munkálatai 2026-ig tartanak, érdemes meglátogatnod a környéket is, hiszen a kis falun túl ősi, érintetlen erdők húzódnak, és a közvetlen közelben található a Rétyi Nyír (Mestecănișul de la Reci) természetvédelmi terület is, amely felejthetetlen látványt nyújt számodra!
A hely története
Szacsvát (Saciova) az írásos források először 1567-ben említik Zachwa néven. A falu közelében, a hegyvonulat egyik csúcsán egykor egy - valószínűleg a XIII. században épült és a határvédelem részét képező - erődítmény állt, amelynek maradványai ma is láthatók. A helyi szájhagyomány őrzi Szacsva (Saciova) várának emlékét, a falu öregjei mesélik, hogy “... hatalmas erdők terültek el a vár körül".
A falu barokk stílusú református temploma a XVIII. században épült, valószínűleg egy, a XIV. században épült gótikus kápolna helyére és alapjaira. A templom jelenlegi formája 1818-1827-ből származik. Ekkor bontották le a középkori szentélyt, amelynek helyén 1824-ben tornyot építettek, kiszélesítették a templom hajóját, valamint megépítették a déli bejáratot.
A kis település esélye, hogy újra a művészettörténészek és a kulturális örökség után érdeklődők figyelmébe kerüljön, 2000-ben jött el, amikor Jánó Mihály, neves művészettörténész és Kiss Lóránd, erdélyi műemlékekre szakosodott restaurátor lefejtett egy falfelületet, hogy feltárja az egymást követő vakolat- és mészrétegek alatt rejtőző freskót. Az akkor felfedezett falfestmény a középkori magyar falfestészet tipológiájába illeszkedik, témája a jól ismert Szent László legendájából, a kun vitéz üldözésének jelenete és Szent Erzsébet gyógyulásának ábrázolása. A freskótechnikával készült két jelenet a feltételezések szerint valamikor a 14. században készülhetett.
A falutól nem messze, Réty (Reci) községben, egy Csehov drámából előlépett gyönyörű nyírfaerdő található. A Rétyi Nyír (Mestecănișul de la Reci) és az Uzon-szentiváni mocsarak (Bălțile de la Ozun-Sântionlunca) védett területek, ahol a csodálatos nyírfák mellett szokatlan geológiai jelenségeket, mocsarakat és vörös homokdűnéket is találhatsz. A térségben fellendülőben van a turizmus, ahol már luxus szállodák és idilli környezetben elhelyezkedő vendéglők is rendelkezésedre állnak.
Felszereltség
Hozzáférés a turisztikai látnivaló hoz
Bicycle, By car
Wi-Fi
No
Akadálymentesített hozzáférési lehetőségek
No
Parkolás
In proximity
Sanitare a helyszínen vagy annak közelében
No
Turistavezető
Román, Angol, Magyar
Státusz
Ideiglenesen zárva
A gondnokok fenntartják a jogot, hogy módosítsák a látogatási feltételeket a látnivalóknál.
Értékelések