A bencés monostort 1084 körül maga Szent László lovagkirály alapította. Híres arról, hogy évszázadokon át itt őrizték Szent István bebalzsamozott jobb kezét, a középkori kereszténység legfontosabb magyarországi (Ungaria) ereklyéjét. Nevét is innen kapta, Szentjobb (Sâniob), azaz Szent Jobb.
A műemlékegyüttes a római katolikus apátság rezidenciáját, az apátsági templomot és a XVII. századi erődítmény romjait foglalja magába.
Az apátsági épületet a reneszánsz erőd délkeleti bástyájának alapjaira építették, és többször átalakították. Jelentős személyiségek éltek itt, kik rajtahagyták kéznyomukat a helyszínen.
Azt mesélik, hogy miután Mária Terézia Habsburg császárnő 1771-ben visszaszerezte Szent István ereklyéjét Dalmáciából (Dalmația), a bencés rend központi kolostorának apátja egy aranyozott festményt adományozott a szentjobbi (Sâniob) templomnak, amelyen az ereklye selyemre festett képe látható, a császárnő aláírásával.
Hartvik legendája szerint Mercurius apátot 1083-ban I. István király sírjának felbontásakor, ami a VII. Gergely pápa által elrendelt szentté avatási folyamat részeként történt, eltiltották a helyszínről, hogy megakadályozzák a csontok ellopását. Ekkor egy angyal jelent meg a szerzetes előtt, aki átnyújtotta neki az elhunyt letakart jobb kezét, azzal a felszólítással, hogy őrizze meg, és csak akkor fedje fel az eseményt, ha eljön az ideje. Mercurius az ereklyét a Berettyó (Barcău) folyó partján épült saját templomába vitte, és csak 1084-ben, I. László király látogatásakor vallotta be a megtörtént csodát. Meggyőzte a királyt az isteni akaratról, hogy az ereklyét ott őrizzék, és a király Szent István tiszteletére monostort alapított.
Egy másik, pragmatikusabb nézet a III. István király által kiállított oklevél alapján azt állítja, hogy a maradványokat már korábban, valószínűleg az 1060-as évek elején, a király holttestének Székesfehérvárra szállításakor eltávolították, és Mercurius kanonok ellopta a jobbot.
A templomban egy értékes műalkotást, a XVIII. században készült brünni (Brno) Szűzanya kegyképét is őrzik, minden év szeptemberében a településre zarándokok sokasága érkezik, hogy megcsodálhassa.
A turisták a kikapcsolódás érdekében a Szentjobbtól (Sâniob) 5 km-re fekvő Hegyközszentmiklós (Sânicolau de Munte) termálfürdőjét és a szarkói (Sarcău) Adorianis termálfürdő-komplexumot is felkereshetik. A vidék híres a borospincéiről és vendégházairól is, ezek közül néhányat Hegyközszentimrén (Sântimbru), Székelyhídon (Săcuieni) és Margittán (Marghita) talász.
Felszereltség
Wi-Fi
No
Sanitare a helyszínen vagy annak közelében
No
Étterem vagy kávézó a helyszínen
No
Státusz
Ideiglenesen zárva
Parkolás
Own
Akadálymentesített hozzáférési lehetőségek
No
Hozzáférés a turisztikai látnivaló hoz
Bicycle, Walking, By car
A gondnokok fenntartják a jogot, hogy módosítsák a látogatási feltételeket a látnivalóknál.
Értékelések