A központi térre néző, Szűz Máriának szentelt impozáns római katolikus templomot 1847 és 1858 között építették, a korábbi templom helyén, amelyet már 1333-ban is említettek a közigazgatási okiratok.
A templom bejáratának két oldalán négy kőszobor áll: elöl Szent László és Szent István király, a homlokzati képen pedig Szent Péter és Szent Pál szobrai.
A hívek életmódja és fő megélhetési formája, a bányászat a templomot díszítő műalkotások számos részletében is visszaköszön. Az Egyházi bányászhimnusz, amelyet itt énekeltek először 1938. augusztus 15-én, Dr. Czumbel Lajos nagy műveltségű kanonok alkotta meg, amikor még ennél az egyházközségnél szolgált. Ez volt az első ilyen jellegű himnusz, amely a mai napig minden ünnepnapon felcsendül a környék templomaiban. Az emberek, akiknek ez a templom az idők folyamán közvetítőként szolgált Istenhez, a világ egyik legnehezebb és legkockázatosabb munkáját végezték.
Minden bizonnyal meglepetést fog okozni a templom magasztossága!
Építészeti jellemzők
A jelenlegi épület neogótikus stílusban épült neoromán elemekkel, Albin Tischler pap tervei alapján.
Az épület homlokzata, két magas tornyával, nyugat felé néz. A főbejárat előtt ión oszlopokra támaszkodó monumentális timpanonos portikusz található. A főoltár félköríves, a templom hajója pedig az észak-déli tengelyen két mellékoltárral ellátott apszissal bővül.
A nagy, vörös márvánnyal burkolt oszlopfők a fényűzés érzetét keltik. A mennyezet boltozatán hat gyönyörű freskó található, amelyek Szűz Mária életéből vett jeleneteket tartalmaznak.
A freskókat feltehetően 1857-ben festette Carl Rahl, aki akkoriban a bécsi Művészeti Akadémia professzora volt, és Lotz Károly, a 19. század egyik leghíresebb freskófestője.
A mellékoltárok néhány festményét Franz Geiling készítette 1859-ben. Egy másik részét Carl Schellein festette 1865-ben. Különösen látványos az egyik mellékoltárt díszítő mű, a Szűz Mária a bányászokkal című alkotás. Egy helyi legenda szerint Szűz Mária Jézussal a karjában megjelent két bányásznak, akik a hitről vitáztak.
A hely története
A templom egykor az egyik legrégebbi vallási közösséghez tartozott. Az 1333-as anyakönyvben az egyik legrégebbi plébánossal rendelkező templomként szerepel, és az úgynevezett Urbura, vagy bányabér - az ércbányászat után fizetendő adó - tartotta fenn. Ezt az adót Hunyadi János a adományozta a templomnak.
Az itteni lakosok többsége bányász volt, akiket a környék hegyeinek gazdag arany- és ezüstlelőhelyei vonzottak ide. 1800-ban 46 bányatársaság működött Felsőbányán és 344 magánbánya, amelyek közül sok szentekről volt elnevezve. A templomban két, 1886-ból és 1889-ből származó bányászzászlót, valamint az 1852-ből származó fazekasok céhének zászlaját láthatjuk.
A Szent László-legenda ábrázolása
A XVII-XIX. század között a római katolikus templomok oltárain, Szűz Mária jobb és bal oldalán Szent László és Szent István király ülnek a „Regnum Marianum”, azaz „Mária uralmának” ábrázolásaként. A felsőbányai templom abban is egyedülálló, hogy a két szent szobrát a templom előtt, magas talapzaton helyezték el. Közöttük helyezkedik el maga a Nagyboldogasszony templom.
A szentek sorában Szent László megtestesíti a harcos, a lovag képét, a hazaszeretet és a kereszténység nevében folytatott küzdelem szimbólumaként. A templom előtt álló szobor jól érzékelteti pátoszát, amely vászoningbe öltözve, jobb kezében fejszét, baljában kardot tartva ábrázolja.
Egyedülálló élmények
Felsőbányán található az a ház, ahol a Nagybányai művésztelep egyik legkiemelkedőbb képviselője, Aurel Popp 1932 és 1960 között festett. Ő egy mélyen realista és humanista művészet hírnöke, aki a bányászok kemény munkájának és életének különböző aspektusait festette meg.
Ne hagyja ki az évente megrendezésre kerülő Retro Bányásznap rendezvényt, vagy fedezze fel a környéket a templomtól mindössze 2-3 km-re lévő Kék-tóhoz vagy a Hajnal hasadása-barlanghoz kirándulva. Ha már a környéken jár, érdemes megnéznie a Leppen-sziklát (Capul lui Burebista), a Limpedea-i bazaltoszlopokat vagy a Bányatavat (Tăul Minei) is.
Felszereltség
Parkolás
In proximity
Sanitare a helyszínen vagy annak közelében
Yes
Akadálymentesített hozzáférési lehetőségek
No
Hozzáférés és belépés
Ingyenes belépés.
Hozzáférés a turisztikai látnivaló hoz
Bicycle, Walking, By car
Wi-Fi
No
Státusz
Felújítás alatt, Látogatható
A gondnokok fenntartják a jogot, hogy módosítsák a látogatási feltételeket a látnivalóknál.
Nyitvatartás
hétfő
09:00-17:00
kedd
09:00-17:00
szerda
09:00-17:00
csütörtök
09:00-17:00
péntek
09:00-17:00
szombat
09:00-17:00
vasárnap
09:00-17:00
Értékelések