A boroskrakkói (Cricău) református erődtemplom-együttes

Látogatható

Ha Erdélyen keresztül utazol a kő- és bor útján, nem hagyhatod ki Boroskrakkót (Cricău), és az itt található a református templomot. A boroskrakkói (Cricău) épületegyüttes a templomépületből és egy erődített védőfalból áll. A templom épülete az erdélyi szászok által épített egyik legrégebbi templom. Az eredetileg római katolikus templom az idők folyamán evangélikus-lutheránus és református-kálvinista templomként szolgált a boroskrakkói (Cricău) szász közösség számára, ma pedig a magyar református közösséghez birtokolja.

A hely története

Az Erdélybe települő szászok első csoportjai Flandriából és Észak-Franciaország területeiről, a Rajna és a Mosel vidékéről, érkeztek. Boroskrakkó (Cricău), Magyarigen (Ighiu) és Romosz (Romoș) telepeseit 1206-ban szászokként, saxones említik.

A szászok által Boroskrakkóban (Cricău) épített templom a XIII. századból származik. A templom köré épült védőfalakat csak később, a XVI. században építették.

A templomot 1966 és 1967 között restaurálták, amikor úgy döntöttek, hogy a templom szentélyének padlóját a kecskekői (Piatra Craivii) Apoulon erődből hozott téglákkal burkolják, olyan téglákkal, amelyeken jól kivehető a római XIII Gemina Apulum légió pecsétje.

A templom körül, védelem céljából, a XV-XVI. században egy négy bástyával ellátott erődítményt építettek. A ma látható erődítményfal 1-3 m magas, és két bástya nyomai láthatók rajta. A XVIII. században a nyugati oldalhoz csatolták a Csáky-kúriát (Conacul Csáky), későbbi nevén a Bürger-kúriát (conacul Bürger).
 

Szent László legendájának ábrázolása

A templom három freskó rétegéről már a XX. század első felében kezdtek megjelenni információk a szakirodalomban, amikor a sérült vakolat alól elszigetelten festéknyomok és néhány felismerhető jelenet is előkerült.

Az első réteg a templom építése után, 1230-1240 körül készült. Ebben a rétegben jól láthatóak a felszentelési keresztek és egy vörösesbarna árnyalatú, dekoratív virág ábrázolás. A második freskóréteg azért jelentős, mert ebben a szakemberek a Szent László legenda egyik legkorábbi ábrázolásának jeleneteit fedezték fel. Felismerhetők a kun üldözésének jelenetei és valószínűleg a csatajelenetből is láthatsz töredékeket. Szintén ebben a szakaszban készültek a Szent Kristófot ábrázoló freskók. Ezeket a falfestményeket 1300 tájára datálják. A harmadik réteg freskóin, amelyek a második réteg festményeire készültek, több, különböző témájú, italo-bizantin stílusban készült jelenettöredéket ismerhetünk fel.

Egyedülálló élmények

Ha a környéken jársz, érdemes időt szakítanod a Kecskekői (Piatra Craivii)  Apoulon dák erődítmény meglátogatására is. Az erőd Boroskrakkótól (Cricău) körülbelül 13 km-re található. A szikla, amelyre épült, 1083 m magasan áll. A hely állítólag a dákok „spirituális központja" volt.



Hangos útmutató

Magyar
A boroskrakkói (Cricău) református erődtemplom-együttes

Cricău, județul Alba

Felszereltség
Sanitare a helyszínen vagy annak közelében

no

Akadálymentesített hozzáférési lehetőségek

no

Hozzáférés és belépés

 ingyenes belépés. 

Parkolás

in proximity

Látogatási időszak

naponta, a liturgikus program betartásával. 

Hozzáférés a turisztikai látnivaló hoz

bicycle, railroad, walking, by car

Wi-Fi

yes

Státusz

látogatható


Értékelések

Egyéb látnivalók Szent László útvonala Romániában

Placeholder
Placeholder
Placeholder

Turisztikai látnivalók a környéken

Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
Placeholder
0:00
0:00