Amint belépünk a gernyeszegi (Gornești) Teleki-kastélyt körülölelő dendrológiai parkba, rádöbbenünk, milyen hatalmasak és pompásak lehettek ezek a helyek a múltban. Ma türelmesen várják, hogy elmesélhessék őseik történetét, azokét, akik az évszázadok során részt vettek a közösség életében és történelmében.
A gernyeszegi Teleki-kastély története összefonódik a Teleki család történetével, amely politikai és értelmiségi személyiségei révén meghatározta Erdély történelmét. Nemzedékről nemzedékre, a család leszármazottai a gernyeszegi birtokból olyan helyszínt teremtettek, amely kifejezte a kor szabad, intellektuális szellemét.
A Teleki nemzetség leszármazottai uralkodók, tudósok, kutatók és nyelvészek voltak, a gernyszegi kastélyt és parkot pedig az évszázadok során az Osztrák-Magyar Monarchia nagy kastélyainak mintájára építették és gazdagították. Az évek folyamán a kastélyban drága bútorok, művészeti gyűjtemények, egy jelentős könyvtár kapott helyet: ezek a Teleki család ereklyéi. Látogass el a „Maros ékkövéhez”, a Teleki-kastélyhoz, és ismerkedj meg az erdélyi magyar nemesség világával.
Egy építészeti kincs
A kastély építészeti szempontból olyan eleganciát sugároz, amely a Budapest körül magasodó kastélyokat idézi, mint például a gödöllői, a péceli és a nagytétényi kastély. A Grassalkovich-stílusú, barokk megjelenésű, gyönyörű épület az osztrák építész, Johannes Mayerhoffer tervei alapján született meg. Mayerhoffer tervei finom módosításokon estek át: a helyi kézművesek gondosan hozzáigazították őket a letisztultabb, erdélyi stílushoz. Az épület varázsát 52 szobája és 365 ablaka adja, amelyek a naptárat és az idő múlását hivatottak jelképezni. A kastély alaprajza U alakú, közepén egy impozáns kupolával, amely az étkező fölé emelkedik. Az étkező mennyezetét egy színekben és részletekben gazdag, virágmotívumokkal díszített falfestmény borítja, amely hűen tükrözi a XIX. század végének esztétikáját. A bejárati ajtó és az erkély felett a családi címer látható, amely a hely történelmének és tekintélyének jelképe.
A dendrológiai park
A kastélyhoz vezető út egy egykori vizesárkon vezet át, amely ma romantikus hangulatot kölcsönöz a kertnek és a kastélyt körülvevő dendrológiai parknak. A kertet a XIX. századtól kezdve alakították ki, és az évek során olyan ritka fafajokkal gazdagodott, mint a gingko biloba, mocsári cédrus, nyírfa, platán, tölgy és sok más.
A vizesárok szívében egy tó alakult ki. A tó mellett csordogáló Margit-forrás vize Bethlen Margit, gróf Teleki Géza feleségének emlékét őrzi. A tó partján allegorikus, groteszk szobrok állnak, amelyeket Jacques Callot francia grafikus alkotásai ihlettek. A park hatalmas területén elszórtan ősi istenségek szobrai is láthatók: Ganümédész, Bacchus és Ceres (a bejárat jobb és bal oldalán), Neptunusz, Pán, Vénusz. Ezeket a szobrokat a XX. század első évtizedeiben hozatta Budapestről gróf Teleki Domokos, és ezek az alkotások adnak varázst ennek az egyedülálló parknak.
3D animáció
Virtuális túra
Kapcsolat
Felszereltség
Akadálymentesített hozzáférési lehetőségek
No
Wi-Fi
No
Sanitare a helyszínen vagy annak közelében
Yes
Hozzáférés a turisztikai látnivaló hoz
Bicycle, Railroad, Walking, By car
Parkolás
In proximity
Státusz
Ideiglenesen zárva, Felújítás alatt
A gondnokok fenntartják a jogot, hogy módosítsák a látogatási feltételeket a látnivalóknál.
Értékelések