A Vajdahunyadi vár nem csupán egy történelmi emlékmű, hanem egy valódi utazás a múltba. Lépj át a kapuján, és úgy érzed majd, mintha egy másik korban, egy másik vidéken lennél. Szinte hallani a kürtök hangját, a lovak vágtatását és az úrihölgyek táncát.
Fedezd fel a Vajdahunyadi vár, az Erdély élő legendájaként ismert XV. századi nevezetes műemlék izgalmas történetét.
A vár és a Corvin család története is lenyűgöző. Tudod, miért szerepel a családi címeren egy holló, amelyik gyűrűt tart a csőrében? A legenda szerint Hunyadi János Luxemburgi Zsigmond magyar király és egy hátszegvidéki gyönyörű nő, Erzsébet, törvénytelen fia volt. Amikor Zsigmond megtudta, hogy a nő gyermeket vár tőle, egy aranygyűrűt ajándékozott Erzsébetnek, amely azt az ígéretét jelképezte, hogy a fiút örökösének ismeri el, és feleségül adta egy Vajk (Voicu) nevű román nemeshez. Amikor János még gyerek volt, egy vadászat közben egy holló ellopta tőle a gyűrűt, amellyel játszott, de nagybátyjának remek vadásztudásával sikerült lelőnie a hollót, és visszaszereznie az értékes gyűrűt. Amikor János idősebb lett, Erzsébet elvitte a királyi udvarba, hogy átvegye születési előjogát, és a gyűrű láttán a király fiaként ismerte el, nagy vagyont adott neki, és egy hollót - csőrében aranygyűrűvel - ruházott rá címerként.
Innen ered a Corvin családnév, a latin „Corvus” szóból, amelynek jelentése holló, a bölcsesség és a hosszú élet szimbóluma. Ha kíváncsi vagy még több legendára és félelmetes történetre, mint például a török foglyok által a sziklába ásott kút története, mindenképpen látogass el a Vajdahunyadi várba, amelynek falai között megismerheted őket.
Rövid történelmi áttekintés
A Vajdahunyadi vár története összetett és évszázadokon átívelő. A XIV. századi kőerődítmény az évek során egy lenyűgöző középkori várrá nőtte ki magát.
A sorsát eldöntő pillanat az volt, amikor Vajk, Hunyadi János apja, 1409-ben a város és az egész Hunyadi birtok urává vált. Később, 1440-1452 között Hunyadi János nagyszabású építkezésekbe kezdett, és ettől kezdve a vár fokozatosan átalakult azzá az impozáns műemlékké, amely ma látható.
Építészeti jellemzők
Az épület számos, különböző szemléletű tulajdonos lenyomatát viseli magán, akik mindannyian hozzájárultak jelenlegi arculatának kialakításához. Így a műemlék igazi múzeummá vált, amely lépten-nyomon bemutatja Vajdahunyad történetét és a gótika, neogótika, barokk és reneszánsz stílusok építészeti elemeit.
A Vajdahunyadi vár több építkezési szakaszon ment keresztül, mire elérte jelenlegi formáját. Ez a vár bővítésével kezdődött, udvarok és a védelmi és lakhatási rendeltetésű tornyok hozzáadásával, mint például a Kapisztrán-torony, ahol egy gótikus kandalló található, vagy a Buzogány-torony, amelyet kívülről freskókkal díszítettek. Az ezt követő évszázadokban folyamatosan zajlottak az épület átalakításai és bővítései.
Nyugati oldalán található a Lovagterem és az ún. Országház, nyolcszögletű márványoszlopokkal, díszes tartóoszlopokkal és keresztbordákkal. A keleti oldalon található a kápolna, amely egy pronaosszal és egy oszlopokra támaszkodó boltíves galériával rendelkezik.
Jeles személyiségek
Ezen a helyen minden bizonnyal nagy személyiségek sétáltak végig az évek során, de közülük kettő messze kiemelkedik.
Ahogyan az eddigiekből kiderült, az első személyiség, aki közvetlenül kapcsolódik a várhoz, nem más, mint Hunyadi János. Nemesi családból származott, mely Luxemburgi Zsigmond magyar király szolgálatában állt. Hunyadi János élete során fontos katonai parancsnok és politikai vezető volt, aki döntő szerepet játszott a kereszténység védelmében az oszmán terjeszkedéssel szemben. Szörényi bán, Erdély vajdája és a Magyar Királyság kormányzója is volt.
A második fontos név, amely meghatározta a vár történetét, Corvin Mátyás volt. Hunyadi János fia volt, és Magyarország egyik legjelentősebb királya, uralkodása alatt ugyanis az ország történelmének legnagyobb terjeszkedését élte át.
Felnőttek: 45 lej / fő | Nyugdíjasok: 23 lej / fő | Diákok / egyetemisták: 11 lej / fő | Szervezett csoportok látogatási díja >20 fő - Felnőttek: 35 lej / fő | Szervezett csoportok látogatási díja >20 fő - Nyugdíjasok: 17 lej / fő | Szervezett csoportok látogatási díja >20 fő - Diákok / egyetemisták: 8 lej / fő.